Furtuna Johannes lovește Scandinavia: trei morți și zeci de mii de gospodării fără electricitate

Furtuna Johannes lovește Scandinavia: trei morți și zeci de mii de gospodării fără electricitate
Trei morți și zeci de mii de gospodării fără electricitate
Furtuna Johannes a făcut ravagii sâmbătă și în noaptea de sâmbătă spre duminică în Scandinavia, provocând moartea a trei persoane, relatează AFP.
Rafalele violente de vânt au smuls copaci din rădăcini, au perturbat traficul rutier și feroviar și au generat pene masive de curent în mai multe regiuni din Suedia și Finlanda.
În Finlanda, peste 85.000 de gospodării se aflau încă fără electricitate duminică, după ce inițial aproximativ 180.000 au fost afectate. Companiile de energie au avertizat că restabilirea alimentării ar putea dura mai multe zile.
În Suedia, cel puțin 44.000 de gospodării rămâneau fără curent electric duminică, potrivit agenției suedeze de presă TT. Autoritățile continuă evaluarea pagubelor produse de furtună și monitorizează evoluția condițiilor meteo.
Citește și:
- 19:48 - Scandalul ROBOR. Băncile vor fi audiate de Consiliul Concurenței
- 17:22 - Cât de bogați sunt, de fapt, românii? Banca Națională și cei de la Institutul de Statistică vor să afle
- 17:18 - Trenul direct spre litoralul bulgăresc: ruta Kiev - București - Varna va fi lansată în această vară
- 09:38 - Elevii revin la școală miercuri, după vacanța de Paște
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











