PRIMELE NINSORI DIN ACEST SEZON ȘI-AU FĂCUT APARIȚIA ÎN ZONELE MONTANE DIN ȚARĂ

PRIMELE NINSORI DIN ACEST SEZON ȘI-AU FĂCUT APARIȚIA ÎN ZONELE MONTANE DIN ȚARĂ
În anumite regiuni montane stratul de zăpadă s-a așternut deja
Temperaturile scăzute, mai mici decât în mod obișnuit pentru această perioadă, au favorizat apariția precipitațiilor sub formă de lapoviță și ninsoare.
Potrivit imaginilor publicate de pagina Meteoplus pe Facebook, în anumite regiuni montane stratul de zăpadă s-a așternut deja, semnalând un început prematur al sezonului rece. Fenomenul a fost observat în special la altitudini mai mari, unde temperaturile au coborât sub pragul de îngheț.
Specialiștii atrag atenția că schimbările bruște de temperatură pot aduce și alte episoade de precipitații mixte în perioada următoare. Șoferii care tranzitează drumurile de munte sunt sfătuiți să circule cu prudență.
Citește și:
- 20:12 - George Simion trage semnalul de alarmă: AUR nu susține un guvern minoritar și se aliniază moțiunii împotriva lui Bolojan
- 19:55 - Criza carburanților se agravează. Cristian Diaconescu avertizează: „Stocurile de energie, aproape de epuizare în anumite state”
- 19:48 - Scandalul ROBOR. Băncile vor fi audiate de Consiliul Concurenței
- 18:18 - Lovitură de la FMI pentru austeritatea lui Bolojan. Prognoza economică pentru România, tăiată la jumătate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News










