Fostul deputat român Cristian Rizea se oferă să-l găzduiască gratuit pe Traian Băsescu, alungat din vila de protocol

Fostul deputat român Cristian Rizea se oferă să-l găzduiască gratuit pe Traian Băsescu, alungat din vila de protocol
Rizea se oferă să-l găzduiască gratuit la Chișinău pe fostul președinte al României, Traian Băsescu
Fostul deputat roman Cristian Rizea se oferă să-l găzduiască gratuit la Chișinău pe fostul președinte al României, Traian Băsescu, după ce Regia Autonomă Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat i-a cerut să elibereze vila de protocol în care locuiește.
”Chiar daca am fost adversari în politica dâmbovițeană, nu pot să accept modul în care sistemul din România îl umilește pe fostul președinte al României, Traian Basescu! E inadmisibil să fie evacuat forțat, așa cum în perioada mandatului său România a devenit membru cu drepturi depline al Uniunii Europene. Acesta este un adevăr incontestabil, ne place sau nu ne place de Traian Băsescu. Așa că îl invit să se mute oricând la Chișinău, un oraș unde foarte mulți moldoveni îl apreciază, și în casa mea“, a declarat Cristian Rizea pentru realitateadinmoldova.md
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis că Traian Băsescu a colaborat cu Securitatea comunistă. Politicianul a refuzat să comenteze sentința, dar a precizat că își va căuta dreptatea la CEDO. În baza acestei decizii, fostul președinte al României a fost somat să părăsească vila de protocol.
Citește și:
- 22:12 - Revocarea licenței Realitatea PLUS continuă să facă valuri în presa lumii
- 20:12 - George Simion trage semnalul de alarmă: AUR nu susține un guvern minoritar și se aliniază moțiunii împotriva lui Bolojan
- 19:55 - Criza carburanților se agravează. Cristian Diaconescu avertizează: „Stocurile de energie, aproape de epuizare în anumite state”
- 19:48 - Scandalul ROBOR. Băncile vor fi audiate de Consiliul Concurenței
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











