Elevii protestează luni în fața Ministerului Educației față de încălcarea dreptului la transport gratuit la școală

Elevii protestează luni în fața Ministerului Educației față de încălcarea dreptului la transport gratuit la școală
Protest al mai multor asociații ale elevilor la Ministerul Educației, în prima zi de școală din acest an
Protest al mai multor asociații ale elevilor la Ministerul Educației, în prima zi de școală din acest an, potrivit unui anunț făcut de reprezentanții Asociației Elevilor din Constanța, transmite edupedu.ro Acestea critică felul în care instituția încalcă dreptul gratuit la transport al elevilor.
Este vorba despre Asociația Elevilor din Constanta, Asociația Vâlceană a Elevilor și Asociația Elevilor din Bucuresti și Ilfov.
Anunțul vine pe fondul criticilor aduse vineri, de către Federația Operatorilor de Transport. FORT a dat un comunicat în care susținea că din 8 ianuarie, când începe școala, elevii navetiști din 19 județe vor plăti transportul din banii lor.
Transportatorii spuneau că noua hotărâre de guvern pentru acordarea alocațiilro forfetare elevilor din zone în care nu există transport public „nu ne permite să recuperăm banii pe lunile trecute, inclusiv pe ianuarie și nu a fost discutată cu noi”.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 22:12 - Revocarea licenței Realitatea PLUS continuă să facă valuri în presa lumii
- 20:12 - George Simion trage semnalul de alarmă: AUR nu susține un guvern minoritar și se aliniază moțiunii împotriva lui Bolojan
- 19:55 - Criza carburanților se agravează. Cristian Diaconescu avertizează: „Stocurile de energie, aproape de epuizare în anumite state”
- 19:48 - Scandalul ROBOR. Băncile vor fi audiate de Consiliul Concurenței
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











